Niejednokrotnie jesteśmy zainteresowani kontrolowaniem poszczególnych terenów bądź budynków. W celu maksymalizacji bezpieczeństwa i zmniejszenia potencjalnych szkód wykorzystuje się zróżnicowane czujniki bezprzewodowe. Cieszą się one coraz większą popularnością ze względu na przystępne ceny. Czym są czujniki bezprzewodowe? Jakie ich rodzaje możemy wyróżnić? Jakie mogą mieć zastosowanie? Gorąco zachęcamy do lektury poniższego artykułu, który odpowiada na wcześniej postawione pytania.
Czym są czujniki bezprzewodowe?
Zanim rozpoczniemy rozważania w zakresie czujników bezprzewodowych, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, czym one tak właściwie są. Otóż są to niewielkich rozmiarów urządzenia, których głównym zadaniem jest wykrywanie zróżnicowanych zdarzeń. Przykładem jest chociażby ruch zwierząt bądź ludzi, zalanie powierzchni, zbicia szyb. Ogromną popularnością cieszą się pasywne czujki, które nie emitują żadnych fal, jednak są w stanie wykryć zmiany, które zachodzą w promieniowaniu podczerwonym.
Czujniki bezprzewodowe z powodzeniem mogą również wykryć niebezpieczne stężenie tlenku węgla, zadymienie, a nawet temperaturę, której wartość wykracza poza normy. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie- więcej szczegółów znajdziesz w ostatnim akapicie.
Jakie rodzaje czujników możemy wyróżnić?
Czujniki bezprzewodowe możemy podzielić na kilka rodzajów. Popularnością cieszą się te wstrząsowe- są w stanie wykryć wibracje podłoża, w konsekwencji możliwe jest wykrycie próby nielegalnego wtargnięcia. Warto wspomnieć o modelach magnetycznych – działają w oparciu o czujniki, które zbudowane są z dwóch magnesów. Ciekawe są również te akustyczne, które reagują na wyższy poziom hałasu otoczenia, co pozwala na detekcję intruzów. Wyróżnić można czujniki bezprzewodowe PIR- wykrywają zmiany w cieple otoczenia.
Jakie zastosowanie mogą mieć czujniki bezprzewodowe?
Nie da się ukryć, że czujniki bezprzewodowe na dzień dzisiejszy wykorzystywane są bardzo powszechnie. Cieszą się one dużym uznaniem wśród konsumentów ze względu na zróżnicowane zastosowania. Mogą być wykorzystywane zarówno w domach, garażach, pomieszczeniach gospodarczych, w lasach, jak również na działkach i kotłowniach. Często umieszczane są na bramach. Dość powszechne są czujniki bezprzewodowe dymu, tlenku węgla, ruchu, gazu, otwarcia drzwi i zalania wodą. Takie egzemplarze wymagają odpowiednich baterii – są one gwarancją bezprzewodowego i niemalże niezawodnego działania.